Yetişkin ve Yaşlılarda Nöropsikoloji


 

Yetişkinlik döneminden itibaren unutkanlık, dikkat problemleri, ani kişilik ve davranış değişiklikleri gibi problemler ile sık sık karşılaşıyoruz. Örneğin ocakta yemek unutmak, alışverişten eksik malzeme ile dönmek, bir film izlerken konusunu takip etmekte güçlük çekmek gibi şikayetlerde problemin dikkat bozukluğundan mı yoksa hafıza ile ilgili bir problemden mi kaynaklandığını bulmak, uygun tedavi ve nöroloji temelli rehabilitasyon programını hazırlamak için oldukça önemlidir.

 

Alzheimer gibi demans (bunama) türünü belirlemede, hastalığın seyrini izlemede, kalp ve beyin ameliyatlarından sonra hafıza, konuşma, mekansal algı gibi alanlarda bir problem olup olmadığını ayırt etmede,  depresyonla birlikte ortaya çıkabilecek unutkanlığın gerçekten depresyondan mı kaynaklandığını yoksa demansın başlangıcı mı olduğunu saptamada nöropsikolojik değerlendirmeden yararlanıyoruz. Kişiye özel nöroloji temelli rehabilitasyon programlarını oluştururken programın içeriğini nöropsikolojik değerlendirme sonuçlarını göz önüne alarak hazırlıyoruz.

 

Kurumumuzda öncelikli olarak nörolojik muayene yapıyoruz. Gerekli durumlarda problemin beynin hangi bölgeleri ile ilişkili olduğunu saptamamıza yardımcı olan nöropsikolojik değerlendirme çalışmalarından yararlanıyoruz. Bu değerlendirme sonucuna uygun olarak kişiye özel, bilişsel yıkımı önleyici programlar yürütüyoruz.

Paylaş