Unutkanlık


Yaşlılığa özgü bir sorun olarak görülen unutkanlık, yetişkinlerde de yoğun biçimde yaşanabilmektedir. Gençlerin tanımladıkları unutkanlık probleminde unutma yerine hatırlayamama kavramını kullanmak daha yerinde olacaktır. Beyinde hafızanın kayıttan sorumlu merkezlerinde işlevin gerçekleşmesini etkileyecek herhangi bir hasar yoksa yaşanan ve hissedilen her şey beynin farklı yerlerinde saklandığından ve yeri geldiğinde bilince çıkarıldığından hatırlama süreci unutma sürecinden farklılaşır.

Yetişkinlerde unutkanlığa sebep olabilecek birçok biyolojik ve psikolojik neden sayılabilir: depresyon, stres ve diğer merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar. Hatırlamamızı engelleyen etkenlerin başlıcaları depresyon (çevreye karşı duyarsızlık, ilgi azlığı, uyum bozukluğu), stresli yaşam koşulları, bir işi öğrenirken birden fazla şeyle uğraşmak (kitap okurken bir başkasını dinlemek), dikkati yoğunlaştırmayı azaltan etkenlerin varlığı (dikkat eksikliği, kaygı durumları vb.), yapılan işe gereken önemi vermeme, dağınık ve kaotik çalışma düzeni, öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yeterince bilinmemesi ve anemi, kan şekeri yükselmesi veya düşmesi, tiroid hastalıkları gibi rahatsızlıklar olarak sıralanabilir.

Bütün bu sayılan etkenler kişinin öğrendiği bir şeyi hatırlamasını zorlaştırarak unutkanlık dediğimiz problem ile kişiyi karşı karşıya getirir.

Daha güçlü bellek için, düzenli ve dengeli yaşam sürdürebilmek önceliklidir. Yeterli ve dengeli beslenme, iyi ve kaliteli uyku, sigara ve alkol kullanmamak, temiz havada yapılan yürüyüşler, iş ve eğlenceyi dengeleyebilmek, egzersizler yapmak, planlı yaşayabilmek önemlidir. Ek olarak, stresten, kaygıdan ve üzüntüden uzak kalmak da hatırlamayı kolaylaştıracaktır. 

Altis ekibi olarak yetişkinlerin bu sorunları artmadan erken tanı, eğitim ve psikolojik destek veriyoruz. Hatırlamayı yani bilgiyi geri getirmeyi kolaylaştırmak için birçok yöntemi kişiye özel olarak hazırlıyor ve uyguluyoruz.

Paylaş