Nöropsikolojik Testler


Nöropsikolojik değerlendirme beyindeki işlev bozukluğuna bağlı olarak oluşan bilişsel ve davranışsal bozuklukları ayrıntılı olarak değerlendirmemize yardımcı olur. Nöropsikolojik değerlendirme, beyinsel hasarın yol açtığı değişimlere bakarken, tanı koyma, tedavinin (ilaç, rehabilitasyon) planlanması, tedavi sürecinin izlenmesi ve etkisinin değerlendirilmesi konusunda bizleri destekler.

 

Alzheimer Hastalığı gibi bunamalarda (demans),

Beynin bir süre oksijensiz kalmasından dolayı by-pass, kalp kapak değiştirilmesi, kalp yetersizliği gibi kalp hastalıklarından, akciğer ameliyatlarından sonra,

Bedenin herhangi bir yerindeki kanser ameliyatlarından sonra,

Parkinson gibi hareket yeteneğini bozan ancak ilerde bunamaya da götürebilecek durumlarda,

Multiple Skleroz gibi ilerleyici, beyin ve beyne giden gelen sinirleri bozan hastalıklarda,

Hidrosefali (beyin içi ve çevresine su toplanması durumu) hastalıklarında,

Beyin ameliyatları öncesi ve sonrasında,

Madde ve/veya alkol kullanımı durumlarında,

Dikkat Eksikliği- Hiperaktivite Bozukluğu ve Dürtüsellikte,

Uyum ve Davranış bozukluklarında,

Özel Öğrenme Güçlüğü gibi durumlarda

bilişsel aktivitelerin, davranış kalıplarının belirlenmesi ve takip edilmesi, kişiye özel nöroloji temelli rehabilitasyon programının oluşturulması amacıyla nöropsikolojik testler kullanılmaktadır.

 

Kurumumuzda yaş dönemine uygun olarak hafıza, dikkat, görsel mekânsal işlevler, dil becerileri, yürütücü işlevler, apraksi, aritmetik- hesaplama becerilerine yönelik değerlendirme araçlarını kullanıyoruz. Ayrıca Kısa Demans Değerlendirme Testeleri, Davranış Envanterleri, Duygudurum Değerlendirme Envanterlerini de uyguluyoruz. 

 

Paylaş