Mediasyon/ Arabuluculuk


 

Mediasyon/Arabuluculuk, çatışma yaşayan kişilerin mediatör (arabulucu) olarak adlandırılan bir uzman eşliğinde sağlıklı ve etkili bir iletişim kurarak, kendi çözümlerini kendilerinin bulmasını sağlayan bir yöntemdir.  Mediatör, aldığı uzmanlık eğitimi ve ön yargısız tutumu ile tarafların birbirlerini “doğru” anlamalarını sağlayarak onlara çözüm konusunda ilham vererek alternatif bir çözüme ulaşmalarında yardımcı olur.

 

Mediasyon tarafların isteklerine adil bir şekilde çözüm yolu bulmalarına yardım eder. Mediasyon sonunda kazanan ya da kaybeden olmaz, herkes için ideal olan bir karara varılır. Yaklaşık 40 yıl önce Amerika’da popüler hale gelen, ardından da Avrupa’da yaygınlaşan “mediasyon” artık ülkemizde de alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kullanılıyor. Kullanıldığı en önemli alanlardan biri de “aile uyuşmazlıkları”dır.

 

Aile mediasyonu sadece boşanma ve ayrılık durumlarında değil, devam eden bir evlilik ya da ilişki içindeki uyuşmazlıkların da kolaylıkla çözümlenmesine yardımcı olur. Ayrıca ebeveynlerimizle ya da çocuklarımızla yaşadığımız çatışmalar, miras ile ilgili uyuşmazlıklar da aile mediasyonunun çalışma alanı içindedir. Kısaca söylemek gerekirse “aile” ile ilgili olabilecek her türlü çatışmanın en pratik, en ekonomik ve en barışçıl çözüm yöntemi mediasyondur.

Paylaş