Kitaplar


 

Öğrenme Beyinde Nasıl Oluşur?  (2. Basım) Efil Yayınları 2011 Ankara.

Arka Kapak Yazısı:

Öğrenme doğumdan önce başlar ve hayatımız boyu sürer. Peki, öğrenme beynimizde nasıl gerçekleşir? Öğrenmek için beynimizin hangi sistemlerini kullanırız? Nörolojik açıdan öğrenme performansının artırılması için neler yapılabilir? İnsanın çevresini görmesi, gördüklerini algılaması nasıl gerçekleşir? Bu aşamalar diğer duyular için de geçerli midir? Duyuların birbirine aktarımı mümkün müdür? Sanat ve felsefenin nöroloji ile ilişkisi nasıl açıklanabilir? Bilişsel ve biyolojik gelişim birbirine paralel midir?

Bu kitapta 20 yılı aşkın süredir psikoloji ve eğitim bilimleri fakültelerinde öğretim görevlisi olarak çalışan yazar, yabancı terimlere boğulmadan bütün bu sorulara yanıtlar vermektedir. Bu kitap öğretmenlerin, psikologların, psikolojik danışmanların ve bu konulara ilgi duyan herkesin yararlanabileceği önemli bir kaynaktır.

 

Aşk ve Beyin. GOA Yayınevi, 2010, İstanbul.

Arka Kapak Yazısı:

Aşk yanılgı mıdır? Zeka ile ilgisi var mıdır? Aşk´a Erenler kimdir? Ve daha birçok soru sorarız aşk kavramını tanımlayabilmek için... Ve birçok kez kelimeler yetmez yaşadığımız o biricik duyguyu paylaşmaya. Belki şiir veya roman, belki bir şarkı, belki bir resim, belki de bir koku birçok anıyı aniden ortaya çıkarıverir... Aşkımızı bir yol bulup anlatmamıza rağmen hep bir şeylerin eksik kaldığını düşünürüz. Ve bizim anlatamadığımız duyguları ve durumları açıklayacağını düşündüğümüz bilimin kapısını çalarız.

Bu kitap bu amaçla yazıldı. Aşk konusunda erenlerin yüzyıllardır söylediklerini ve bilimin yeni yeni ulaştığı bazı bulguları aktarmak için...

Ve bu kitap dünyanın herhangi bir yerinde yazılan bir kitaptan Türkçe´ye çevrilmedi; bizim kültürümüzü temel alarak dünyadaki tüm insanların ortak özellikleri üzerine yazıldı. Okuyucularla birlikte düşünüp `Aşk nedir?`i hissettirmek ve `Beyinde neler oluyor?` `Acaba aşk süresini uzatabilir miyiz?` veya `Vaz mı geçelim bu işten?` sorularına da cevap aramak için yazıldı.

Son soru: Aşk gürültüye katlanır mı?

Paylaş