Filial Aile Oyun Terapisi


 

Oyun, çocuklar için duygularını, düşüncelerini ifade edebilecekleri en özgür ortamdır. Çocuklar için duygularını ifade etmek ve duyguları ile başa çıkmak yetişkinlerde olduğu kadar kolay değildir. Yetişkinler, yaşantılarında bir olumsuzlukla karşılaştıklarında olayla ilgili değerlendirme yapabilir ve bu olumsuzluğun üstesinden nasıl gelebilecekleri ile ilgili fikir üretebilirler. Çocuklar aynı becerileri oyun terapisi sırasında kazanırlar. Oyun yoluyla çocuklar kendi duygusal süreçlerini fark eder, kendini ifade etme ve problem çözme becerilerini geliştirirler.

 

Filial aile oyun terapisi, anne-baba ve çocuk arasındaki ilişkiyi güçlendirmeyi temel alan bir yaklaşımdır. Bu yaklaşımda amaç çocukların iç dünyalarında yaşadıklarını anne babaların anlamasına yardımcı olmaktır. Oyunda çocuklar en doğal halleri ile kendilerini ortaya koydukları için anne babalar çocuklarına oyun sırasında farklı bakış açıları ile bakabilir, onların açıkça ortaya koymadıkları duygusal süreçlerini fark edebilirler. Terapistin rolü, anne babalara oyun terapisi becerilerini öğretmektir. Anne-babalar bu becerileri kazanma konusunda oldukça yeteneklidir. Çocuk merkezli oyun terapisi becerilerini öğrendikten sonra anne babalar bu becerileri çocuklarının oyunlarında deneyimler. Terapi sürecinde bu becerilerin gelişimi sağlandıktan sonra eve geçiş sağlanır.

 

Kurumumuzda 3-10 yaş arası çocukları olan ve sürece daha yakından dahil olmak isteyen aileler ile filial oyun terapisi seanslarını sürdürüyoruz.

Paylaş