Eğitsel Çalışmalar


 

Eğitsel çalışmalar, öğrencilerin okulda yaşadıkları zorlukları aşmaları için yapılan çalışmalardır. Bu çalışmaların planlanması için ilk olarak öğrenci, aile ve öğretmenden bilgi alınır. Ardından öğrencinin akademik ve bilişsel değerlendirmesi yapılır. Alınan bilgile ve değerlendirme çalışmaları sonucunda öğrencinin hangi alanlarda zorluk yaşadığı tespit edilir. Bu alanların geliştirilmesi amacıyla kişiye özel programlar oluşturulur.

 

Örneğin matematik, okuma veya yazılı anlatım bozukluklarının nedenleri mekan algısında güçlük, ince- kaba motor gelişimde gecikme, dikkat performansının yeterli olmaması, planlama becerilerinin yetersizliği, kısa süreli hafıza sorunları, şekil hafızası, analitik düşünme becerisi olabilir. Sorunun nedeni saptandıktan sonra bu alanları güçlendirmeye yönelik eğitsel programlar düzenlenir.

 

Öğrenme güçlükleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, aritmetik bozukluk, okuma ve yazılı anlatım bozuklukları ile ilgili çalışmalar uzmanlarımız tarafından yapılmaktadır. Bu çalışmalarda bozuklukların ortaya çıkardığı belirtiler ile değil, bu durumun ortaya çıkmasına neden olan bilişsel işlev alanına odaklanılmaktadır. Örneğin çirkin yazı yazan bir öğrenci ile yazı çalışmaları değil, el kaslarını güçlendirici çalışmalar yapılmaktadır.

Paylaş