DIR Floortime


 

DIR Floortime Dr. Stanley Greenspan ve Dr. Serena Wieder’ın birlikte geliştirdiği bir yaklaşımdır. Gelişim farklılığı olan ve iletişim becerilerinde zorluk yaşayan çocuklar için uygulanan iletişim temelli bir modeldir. Çocuğun gelişimsel alanlardaki bireysel farklılıkları ve fonksiyonel duygusal gelişim basamakları değerlendirilerek uygulanır. Çocuğun kapasitesini güçlendirmek hedeflenir. Çocuğun liderliğinde ve ilgi alanlarına göre şekillenen bu yöntem ile oyun sırasında iletişim becerileri desteklenir.  Çocuğun, sakin kalma-kendini sakinleştirme (regülasyon),  ortak ilgi sağlama, iki yönlü iletişim kurma, sosyal problem çözme gibi fonksiyonel duygusal gelişim basamaklarının çocuğun duyusal- motor işlevlerindeki gelişimsel düzeyi göz önüne alarak geliştirilmesi hedeflenir. Floortime bebeğin/çocuğun öncelikli olarak çevresi ile kuracağı sosyal etkileşimin arttırmasını sağlar. 

Floortime; psikolog, psikolojik danışman, dil-konuşma terapisti, özel eğitimci, fizyoterapist gibi birçok alandan uzman tarafından uygulanabilir ancak bu uzmanın eğitim sürecinden geçerek ICDL onaylı Floortime sertifikasını almış olması gereklidir.

Uyaran eksikliği, dikkat eksikliği-dağınıklığı, dürtüsellik, konuşma gecikmesi, iletişim yetersizliği gibi gelişimsel geriliği veya güçlüğü olan çocuklar bu yöntemden yararlanabilir.  Merkezimizde Floortime (201) eğitimi veriyoruz.

 

Paylaş