Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu


 

Çocuk denince hepimizin aklına canlı, hareketli, hayat dolu gibi kelimeler gelir. Çocuklar, devamlı bir şeyle meşguldürler ve kolay kolay yorulmazlar. Bu tanıma göre çocukların bu şekilde hareketli olması normal, hatta sağlıklı gelişimin bir parçasıdır. Ancak bazı çocuklar farklıdırlar ve özellikle okul çağlarında akranlarından ayrılırlar. Dikkat Eksikliği ve hiperaktivite bu farklılıklardan biridir. 

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik olmak üzere üç farklı alanda kendini gösterir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivitesi olan çocuklar yaşıtlarına göre dikkatini odaklama, dikkatini sürdürebilme, çeldirici uyaranları bastırabilme gibi dikkat alanlarında problem yaşar, hareketlerini kontrol etmekte, uzun süre masa başında oturmakta, uygun zamanlarda uygun tepkiler verme gibi konularda güçlük çekebilirler. Bu da onlarn hem sosyal-duygusal gelişimlerini hem de ders başarılarını olumsuz yönde etkileyebilir. Dikkat ekskliği ve hiperaktivite bozukluğu, dikkat bozukluğunun önde olduğu tip, hiperaktivitenin önde olduğu tip ve karışık tip olmak üzere üç farklı biçimde kendini gösterebilir.

Kurumumuzda testler ve alanında uzmanlarımız ile değerlendirme yaparak, DEHB’li çocuklarda çocukların ihtiyaçlarına yönelik olarak çalışmalar yürütüyoruz. Örneğin dürtüselliği ön planda olan çocukları sosyal beceri gruplarına dahil edebiliyor ya da dikkat eksikliği ön planda olan çocuklarda dikkat performansını arttırmaya yönelik kişiye özel programlar oluşturuyoruz.

Paylaş