Depresyon


Depresyon yaşlılık döneminde sık karşılaşılan bir tablodur. Bu dönemde yaşlılar kendilerini yalnız hissedebilir, umutsuzluk duyguları yaşayabilir ve işe yaramadıklarını düşünebilirler. Yeti yitimi, işlevselliğin azalması, sosyal geriye çekilme, yaşam kalitesinde bozulma ve hastalıklar bu duruma eşlik edebilir.

Yaşlılık döneminde depresyon tanısının konulması sık karşılaşılan bir durum değildir. Genellikle tanı konulsa dahi tedavi için yeterli hizmet alınmamaktadır. Nadir vakalarda ilaç desteği alınmakta ancak psikolojik destek almak ihmal edilmektedir. Bu durumun nedenlerine baktığımızda bireyin bu duygu durumunda olmasının, kayıpların, hastalıkların, yalnızlığın ve benzeri diğer etmenlerin sonucu olduğunu ve yaşlı yakınları tarafından normal karşılandığını; uyku bozuklukları, iştah azalması gibi durumların da sadece fizyolojik nedenlerden kaynaklandığı şeklinde yorumlandığını sık sık görüyoruz.

Depresyon bulguları bazı nörolojik rahatsızlıkların ön belirtisi olarak da gözlemlenebilir.  Örneğin demans başlangıcında depresif belirtiler gözlemlenebilir.

Kurumumuzda ekip olarak, bireyi yakınılan problemdeki tüm etmenleri göz önünde bulundurarak bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Öncelikle nöroloji muayenesi ile genel tıbbi durumunu inceliyoruz, gerekli ilaç desteğini veriyoruz, ardından psikolojik değerlendirmelerimizi yapıp ihtiyaçlarına yönelik olarak psikolojik destek sürecimize başlıyoruz.

Paylaş