Kadınlar Erkeklerden Daha Çok Mu Konuşur?

Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem Toksoy

KADINLAR ERKEKLERDEN DAHA ÇOK MU KONUŞUR?

Bu konuda yıllardır yapılan birçok araştırma kadınların erkeklerden daha çok konuştuklarını ifade etse de son yıllarda bu tartışma büyüdü. Bazı araştırmacılar bunun bazı aile terapistleri tarafından ortaya atılan ve şehir efsanesine dönüşen bir iddia olduğunu söylüyor.

Son olarak Dr. Louann Brizendine Kadın Beyni (The Female Brain) kitabında erkeklerin günlük kelime kapasitesinin 7000, kadınların ise 20.000 civarında olduğunu ve bu bulguyu destekleyen 1000den fazla bilimsel çalışma olduğunu ifade etti. Erkek ve kadın beyni arasında kalıtımsal farklar olduğunu, kadınların daha fazla beyin hücresinin konuşma işlevine ayrıldığını iddia etti.

Diğer bir araştırmacı James Pennebaker ise erkeklerin günde 15.600 kelimesine karşın kadınların 16.200 sözcük kullandığını, arada önemli bir fark olmadığını, erkeklerin duygularını ifade etmekte zorlandığını, kelime kullanımının cinsiyetler arası farkının alanlara göre değiştiğini söylüyor.

Örneğin sınıfta soru soran ya da cevaplayan öğrencilerin çoğunluğunun erkekler olduğunu, flört sırasında erkeklerin kadınlardan daha fazla konuştuğunu, kadınların ise çocukları ve arkadaşları ile daha fazla konuştuğunu ve yine ev içi konularda erkeklerden fazla sözcük kullandığını söylüyor.

Başka bir araştırmacı dil profesörü Deborah Cameron ise biyolojik farklardan değil sosyal şartlanmadan gelen bir ayırım olduğunu örneğin sosyal olarak izole bir çevrede yaşayan birinin doğal olarak az konuşacağını ve bunun her iki cins için geçerli olduğunu iddia ediyor.

Bu konuda fikir üretenlerin sonuncusu da evrim psikologları; onlar ilk çağlarda avcı erkeğin saatlerce sessiz durarak avını gözlemek zorunda olduğunu, kadınların ise meyve toplarken rahatça konuşup sohbet edebildiklerini, bu nedenle erkeğin daha az konuşmaya şartlandığını ifade ediyorlar.

Gelelim bu iddiayı ilk ortaya attığı iddia edilen aile terapistlerinin görüşlerine:

Bir çift ve aile terapisti olarak benim deneyimlerime göre Brizendine’in iddia ettiği gibi 1/3 oranında olmasa bile erkekler ve kadınlar arasında günlük kelime kapasitesi ile ilgili kadınların lehine bir fark var.

Birçok çiftin tartışma konusu akşam eve gelen erkeğin sohbet konusundaki isteksizliği, bırakın konuşmayı dinlemeye bile yanaşmaması oluyor. Eğer kadın çalışmıyorsa bütün gün ev işleri ile uğraşıp çocukları ile en fazla 1-2000 kelimesini harcayabilmiştir. Akşama 10000den fazla sözcük tüketme ihtiyacı ile eşini beklerken erkek zaten kapasitesinin çoğunu işte tüketmiş olarak eve gelir ve eşinin bu konudaki ihtiyacını anlamlandırması da çoğunlukla mümkün olmaz; olsa da kapasitesi dolduğu için yapabileceği fazla bir şey yoktur.

Bu durumu dengeleyen ve hayatı evli kadınlar için çekilir kılan şey ise arkadaş sohbetleridir. Yüz yüze görüşme fırsatı bulamayanlar içinse telefon bu ihtiyacın giderilmesinde çok önemli bir araçtır. Bu sefer de yüksek telefon faturaları eşler arası çatışma kaynağı olur. Aslında böyle bir amaca hizmet ettiğini bilseler belki erkekler yükü faturalardan bu denli şikayet etmezlerdi.

Peki ev kadını olmayanlar için durum ne? Kadın çalışıyorsa iş yerinde o da erkek kadar kelime tüketebilir ama geriye yine de daha fazla kapasitesi kaldığı için hala konuşma ihtiyacındadır. Kadınların bir başka ihtiyacı da aile içi konuların bir an evvel konuşulması ve çözümlenmesidir. Erkek ise karşılıklı konuşma gerektiren bu tip işleri sürekli erteleme eğilimindedir. Bu da karşılıklı konuşma konusunun çiftler arasında soruna yol açan diğer bir boyutudur.

Kadının anlamakta güçlük çektiği şey ise yukarıdaki araştırmalarda ifade edildiği gibi flört sırasında gayet sosyal olan erkeğin nasıl olup da hiç ağzını açmak istemeyen ama açınca da ‘lütfen sus’ demek için açan bir insana dönüştüğüdür.

Benim gözlemim her ne kadar kadınlar eşlerinden az konuştuğu için şikayetci olsalar da her ikisinin de daha fazla tercih ettiği ve uyguladığı kendi hemcinsleri ile konuşmaktır.

 

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk