İNSANLAR NEDEN EVLENİR?

Bazılarınızın ‘Ne tuhaf bir soru?’ dediğini duyar gibiyim. Tabii ki sevdiğimizle beraber olmak, mutlu olmak, aile kurmak, çocuk yapmak istemek gibi birçok nedenden dolayı evleniriz. Bunlar bilinç düzeyinde düşündüğümüzde aklımıza gelenler olabilir. Başka bir soru da ‘Neden o kişi ile evlenmek istiyorum?’ olabilir. Buna vereceğimiz bilinçli cevaplar da; çok yakışıklı, çok güzel, çok iyi biri, kariyeri bana uygun, güven veriyor, eğlenceli, ortak taraflarımız çok, ailesi iyi… Ya da kısaca ‘Onu seviyorum’ olabilir.

Şimdi bir de bilimsel açıdan bakmaya çalışalım.  Bilinçaltımız güvende olmak ve iyileştirilmek           ( yaralarımızın sarılması) ve yeniden bütün olmak ister. Aslında biz bütün olarak, her şeye ve herkese bağlı olarak doğuyoruz ve öyle kalmak istiyoruz. Eğer bakım verenlerimiz ihtiyaçlarımızı karşılayabilmeyi başarırlarsa bütünlüğümüz bozulmuyor. Buna karşın en iyi şartlarda bile anne karnındaki mükemmel şartı karşılamaları çok zor-hepimizin yaşantısında ‘Annemin karnına geri dönsem ya da oradan hiç çıkmasaydım’ dediği anlar olmuştur. Genelde onlar da kendi karşılanmamış ihtiyaçları yüzünden veya o anda yorgun, kızgın, hasta veya üzgün oldukları için bunu tam yapamıyorlar. Biz de duruma uyum sağlamaya çalışıyoruz. Doğum anımızdan itibaren bağlanma sürecimiz başlıyor. Önce her anlamda bağımlı olduğumuz için ihtiyaçlarımızı ağlayarak belli etmeye çalışıyoruz veya karşılık görmediğimizde ihtiyaçları yok saymaya çalışıyoruz. Genelde iki yaşından sonra keşfetme ve bakım verenden özgürleşme süreci başlıyor bunun için onlardan uzaklaşıp keşfimizi yaptıktan sonra geri döndüğümüzde bizi beklediklerini ve desteklediklerini görmek, bilmek istiyoruz. Bir sonraki süreç ise kimlik oluşturma, rekabet, ilgi ve samimiyet oluşturmak. Bütün bunlar birbirinin üstüne inşa ediliyor. Bu arada neyi nasıl yapmamız gerektiğini öğrenerek sosyalleşiyoruz. Toplumun beğenmediği, sevimsiz bulduğu kısımlarımızdan vazgeçiyoruz, onları bastırıyoruz ve gerçek bütün olan Ben in bir gölgesi haline geliyoruz. Kendimiz olmaya ne kadar izin verilirse o kadar gelişip zenginleşiyoruz.

Şimdi de evlenme konusuna neden doğumdan itibaren kişilik oluşturma sürecini kattığımı merak ediyor olabilirsiniz. Nasıl ve kime âşık olduğumuzu ve bilinçaltımızın nasıl devreye girdiğini açıklayabilmek için buna gerek duydum.

Âşık olduğumuzda yaşam renkleniyor. Sınırlamalarımız ve katılıklarımız eriyor, kendimizi daha akıllı, eğlenceli, seksi ve heyecan verici hissediyoruz. O olmadan yaşayamayacağımızı düşünüyoruz. Artık bütün ve kendimiz gibi hissediyoruz. Sonunda her şey düzelmiş gibi görünüyor. Çünkü o kişinin özellikleri bizi tamamlıyor. Ruh ikizi, elmanın iki yarısı gibi deyişler aslında bunu ifade ediyor.

Evlenme veya birlikte yaşama süreci ile birlikte işler de kötü gitmeye başlıyor. Partnerlerimizin, eşlerimizin sandığımız kişiler olmadığını, tahammül edemeyeceğimiz özellikleri olduğunu görüyoruz. Eski yaralar kanıyor ve eşlerimizin bizi söz verdiği gibi sevip bakamayacağını görüyoruz. Bu süreçte isteklerimizin olması için taktik değiştiriyoruz ve eşimizi eski sevecen haline döndürmek için öfke, ağlama, uzaklaşma, aşağılama, utandırma, suçlama… Artık ne işe yararsa onu yapmaya başlıyoruz. Sevgi, zaman, ev işleri, hediyeler için pazarlık eden ve başarımızı kar-zarar hesabı ile ölçen insanlar haline geliyoruz. Bu güç mücadelesi yıllarca sürebiliyor.

Öyleyse nasıl çözeceğiz? Burada bilinçli evlilik fikri devreye giriyor. Bu nedenle çiftlerin evlenmeden önce evlilik konusunda uzman bir terapiste başvurarak neden o kişiye çekim duyduklarını ve beklentilerini profesyonel ve tarafsız bir bakış açısı ile değerlendirmeleri onların daha gerçekçi beklentilerle güç mücadelesi dönemini daha sağlıklı atlatmalarını sağlayacaktır. Ne yazık ki çiftler evlilik öncesinde terapiye sadece bir sorun olduğunda başvuruyor. Doğru olan, evliliğin nasıl bir kurum olduğunu, neden birbirleri için uygun partnerler olduklarını ve hangi koşullarda uyumlu bir beraberlik sürdürebileceklerini öğrenerek  “belki de yaşamlarındaki en önemli” bu adımı atmaları olacaktır.

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk