Aile Terapisti Kime Denir? Terapist Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem Toksoy

Tercihen Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Psikiyatri alanlarında temel eğitimin üstüne Çift ve Aile Terapisi konusunda yüksek lisans derecesi veya Çift ve Aile Terapisi sertifikası olan kişilere denir. Bazen farklı bir alanda lisans eğitiminden sonra klinik psikoloji yüksek lisansı yapan kişiler de Sistemik Aile Terapisi sertifikası veya lisansı alarak bu mesleği icra edebilirler.

 

Sistemik Terapi kavramı Aile Terapisti ararken dikkat edilmesi gereken önemli bir kavramdır çünkü aile var olan sistemlerin en küçüğüdür ve bireysel bakış açısı ile çalışmak aile sistemine zarar verebilir.

 

Bir aile terapisti genel olarak çift veya ailenin bütünü ile çalışır, bunun amacı aile bireyleri arasındaki ilişki biçimini görebilmek ve sıkıntı yaratan davranış ve düşünceleri aile bireyleri ile birlikte tespit edip çözümleyebilmektir. Bazen tüm aile üyeleri terapiye katılmak istemezler, bu durumda terapist tek kişi ile bile çalışsa onun gözünden ailenin işlevselliğini bozan unsurları anlamaya ve etkili çözümler üretmeye çalışır. Tüm aile üyeleri ve çift ile çalışmak terapi süresini  kısaltacağı için ekonomik olma özelliğine de sahiptir.

 

Sistemik bakış açısına sahip olmayan bir terapist yargılayıcı olabilir, sistem yerine bireylere odaklanabilir, bir kişinin iyilik halini hedef alabilir. Sistemik terapi tekniklerini bilmiyorsa etkin olmayan terapi çabaları terapinin de dertlerine çare olmadığı inancı ile çift ve ailelerde umutsuzluk yaratabilir.

 

Peki bu sorunlarla karşılaşmak istemeyen bir aile ya da çift ne yapmalıdır?

 

Doktor seçerken genelde tanıdığımız ve güvendiğimiz birisinden referans alırız ama söz konusu ailemizde yaşanan bir sorun ise bunu çevremizle paylaşmaktan pek hoşlanmayız.  Diyelim ki bir referans aldık, bu yeter mi? Bazen yetmeyebilir, çünkü o kişinin beklentilerini karşılayan uzman sizin için uygun olmayabilir.

 

Bu nedenle öncelikle tavsiye edilen uzmanları internette araştırmak, bu konudaki eğitimlerini sorgulamak, ilk seansta terapiste bu konuda aldığı eğitimin belgelerini sormak işe yarayabilir.

 

Aile Terapisti Seçimi İçin Bazı İpuçları:

 

Bir çift terapistinin çifti veya aile içindeki bireyleri 2 seanstan fazla ayrı ayrı görmesi sistemik terapi kurallarına uygun değildir.

 

Terapistin çifte  ‘siz boşanın’ , ‘bu evlilik yürür/yürümez’ gibi kesin yargılar içeren cümleler kurması da sistemik bir müdahale değildir.

 

Buna karşın sistemik terapist çalıştığı ailenin bir üyesi gibi hareket eder ve yargılayıcı olmadan fikirlerini söyler. Yani sadece dinleyip soru sormaz, gerektiği noktada müdahale edebilir, aileye verdiği geri bildirimlerle bir ayna tutabilir.

 

Bu karmaşık ilişkiler ağını aile sistemine zarar vermeden yönetebilmek için terapi tekniklerine hakim olmak ve tecrübe gereklidir. Bu bağlamda başvurduğunuz kişinin konuya hakimiyetini anlamaya çalışmak önemli.

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk