loading


Çocuk Merkezli Oyun Terapisi


Oyun çocuklar için kendilerini ifade etmenin en rahat yoludur. Oyun sırasında çocuk yaşadığı olayları tekrar ve istediği gibi deneyimleyebilir, kendi ihtiyaçlarını farkına varabilir, yaşadığı problemlerin, çatışmaların üstesinden gelebilmek için farklı alternatifler üretebilir. Oyun çocukları özgür kılan bir ortam sunar ve çocuk, oyun sırasında yaratıcılığını geliştirme olanağı bulur. Oyunun çocuk üzerindeki tüm katkılarını göz önünde bulundurarak oyunların çocukların gelişimini desteklediğini söyleyebiliriz. Oyun oynayan çocuk hem bilişsel, hem sosyal-duygusal hem de motor gelişimini destekler.

 

Bazen anne-babalar çocuklarını anlamakta ve onlara ulaşmakta güçlük çekerler. Aslında çocuklar oyunları ile çok bizlere çok şey anlatır ve sağlıklı bir ortam sunulduğunda çocukların oyunlarından onların yaşadıkları kaygı, öfke ve benzeri birçok duygu hakkında ipuçları yakalamak mümkündür. Oyunun tüm yararlarını göz önünde bulundurduğumuzda terapistin yardımı ile onlar üzerinde rahatlatıcı etkileri ve sorunları azaltmaya yönelik katkıları olduğunu kesin olarak söylememiz mümkündür.

 

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, çocuğun kendi problemlerini çözebilme becerisi olduğuna inanır. Samimiyet ve koşulsuz kabul ilkelerine dayanarak kurulan iletişim çocuğun kendini daha rahat ortaya koymasına yardımcı olur. Seni olduğun gibi kabul ediyorum mesajını çocuğa veren bu yöntemde çocuk gerçek yaşamda onay almadığı ancak ihtiyaç duyduğu birçok davranışı özel oyun odasında sergileyebilir. Özel oyun odasında bu ihtiyacını doyum sağlayan çocuğun davranışları gerçek yaşamda gözlemlenebilir biçimde azalır. Çünkü çocuk merkezli oyun terapisi çocukların duygularını daha iyi anlamalarına ve ifade etmelerine, problem çözme becerilerinin gelişimine sorunlu davranışları azaltmalarına, çatışmalarla başa çıkmalarına, özgüvenlerinin artmasına ve özkontrollerini geliştirmelerine yardımcı olur.

 

Aileyi tüm bireyleri ile bir bütün olarak değerlendiren Altis Ekibi olarak, öncelikle çocuklarla çalışıyor ve çalışmaların ardından ailelere seans ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Bilgilendirmeyi ailenin haftalık yaşantılarını, sorularını dinleyerek ve oyun sırasında çocuğun ortaya koyduğu temaların gerçek yaşam ile olan pararlelliği üzerine konuşarak yapıyoruz. Çocuğun ortaya koyduğu sorunun üstesinden gelmeye yönelik pratik öneriler ve ödevler ailelere sunularak aileyi de sürecin içine dahil ediyor daha sağlıklı sonuçlar alıyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?