loading


Unutkanlık


Yaşlılığa özgü bir sorun olarak görülen unutkanlık, yetişkinlerde de yoğun biçimde yaşanabilmektedir. Gençlerin tanımladıkları unutkanlık probleminde unutma yerine hatırlayamama kavramını kullanmak daha yerinde olacaktır. Beyinde hafızanın kayıttan sorumlu merkezlerinde işlevin gerçekleşmesini etkileyecek herhangi bir hasar yoksa yaşanan ve hissedilen her şey beynin farklı yerlerinde saklandığından ve yeri geldiğinde bilince çıkarıldığından hatırlama süreci unutma sürecinden farklılaşır.

Yetişkinlerde unutkanlığa sebep olabilecek birçok biyolojik ve psikolojik neden sayılabilir: depresyon, stres ve diğer merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklar. Hatırlamamızı engelleyen etkenlerin başlıcaları depresyon (çevreye karşı duyarsızlık, ilgi azlığı, uyum bozukluğu), stresli yaşam koşulları, bir işi öğrenirken birden fazla şeyle uğraşmak (kitap okurken bir başkasını dinlemek), dikkati yoğunlaştırmayı azaltan etkenlerin varlığı (dikkat eksikliği, kaygı durumları vb.), yapılan işe gereken önemi vermeme, dağınık ve kaotik çalışma düzeni, öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yeterince bilinmemesi ve anemi, kan şekeri yükselmesi veya düşmesi, tiroid hastalıkları gibi rahatsızlıklar olarak sıralanabilir.

Bütün bu sayılan etkenler kişinin öğrendiği bir şeyi hatırlamasını zorlaştırarak unutkanlık dediğimiz problem ile kişiyi karşı karşıya getirir.

Daha güçlü bellek için, düzenli ve dengeli yaşam sürdürebilmek önceliklidir. Yeterli ve dengeli beslenme, iyi ve kaliteli uyku, sigara ve alkol kullanmamak, temiz havada yapılan yürüyüşler, iş ve eğlenceyi dengeleyebilmek, egzersizler yapmak, planlı yaşayabilmek önemlidir. Ek olarak, stresten, kaygıdan ve üzüntüden uzak kalmak da hatırlamayı kolaylaştıracaktır. 

Altis ekibi olarak yetişkinlerin bu sorunları artmadan erken tanı, eğitim ve psikolojik destek veriyoruz. Hatırlamayı yani bilgiyi geri getirmeyi kolaylaştırmak için birçok yöntemi kişiye özel olarak hazırlıyor ve uyguluyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?