loading


Özel Öğrenme Güçlüğü


Özel Öğrenme Güçlüğü ya da Öğrenme Bozukluğu zekası normal ya da normalin üstünde olan, yaşına uygun akademik becerileri gösteremeyen bireyler için kullanılır. Öğrenme Bozukluğu, gelişimsel nörolojik sorunu olan ancak bedensel, ruhsal, kültürel sorunu olmayan, okuma, yazma, matematik, kendini ifade etme, mekanı kullanma, mekanı algılama becerilerinde birinde ya da tümünde güçlük çeken bireyleri kapsar.

Okul öncesi dönemde tanısını koymak güç olmakla birlikte erken belirtilerinde dil alanı, motor beceriler, algısal alan, dikkat ve hareket alanlarında yaşıtlarının altında bir gelişim seyri görülebilir. Daha çok ilköğretim döneminde ders başarılarındaki düşüş ile dikkat çeker. Ergenlik döneminde de ders başarısındaki düşüş dikkat çekebilir ve duygusal problemler tabloya eklenebilir.

Okuma bozukluğunun belirtileri arasında kelimeleri tanımada güçlük, yavaş ve yanlış okuma, okuduğunu iyi anlayamama, harfleri ve kelimeleri hatırlamada ve sıra ile yazmada güçlük görülmektedir. Yazma bozukluğunun belirtileri arasında heceleri kötü yazma, yazım ve işaret hataları yapma, kötü el yazısı görülür. Bunların yanında el yazısında, heceleme yeteneğinde ve cümlelerde kelimeleri doğru olarak yerleştirmede bozukluklar olabilir. Yazma bozukluğu tanısı koymada iletişim bozuklukları, okuma bozukluğu ve görme-işitme bozukluklarının ayırt edilmesi gerekir. Matematik bozukluğunun belirtileri arasında sayıları tanımada, matematik kavramlarını anlamada güçlük, matematik dilini anlamada, matematiksel yöntemleri öğrenme ve hatırlamada güçlük, zayıf hesap ve problem çözme becerisi, görsel – uzamsal karışıklıklar ile kendini gösterir. Matematik bozukluğu okuma bozukluğu, yazılı ifade bozukluğu, koordinasyon bozukluğu ve ifade edici ve alıcı dil bozukluğu ile birlikte görülebilir. Heceleme sorunları, bellek ve dikkatte eksiklikler ve duygusal ve davranış sorunları mevcut olabilir.

Okuma, yazma ve matematik bozukluklarının belirtileri bir arada da görülebilir. Zira sorun beynin parietal alan denilen bölgesinde daha belirgindir. Tanı koyma sırasında öğrenme güçlüklerinin bir arada görülebilme durumu da olduğu için dikkatli ve titiz davranmak gerekmektedir.

Değerlendirme sürecinde ilk olarak nöroloji muayenesi yapılır. Ardından sürece psikolog, psikolojik danışman, özel eğitim uzmanı, gerekirse psikiyatrist ve fizyoterapist de katılmaktadır. Psiko-pedagojik ve nöropsikolojik değerlendirmeler ile bilişsel işlevler incelenir. Değerlendirme sürecinde birey hakkında anne-babayla, okul rehber öğretmeni ile de görüşmeler yapılarak ayrıntılı bilgi alınır. Değerlendirme sonucunda Altis ekibi tarafından öğrenci ile yürütülecek eğitim programı hazırlanır. Eğitim programına ihtiyaca göre süreci müzik eğitimi ve fizyoterapi eklenebilmektedir.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?