loading


Parkinson Hastalığı
Parkinson Hastalığı, üst beyin sapı bölgesinde yer alan substansiya nigra adlı, dopamin maddesinin yapımından sorumlu hücrelerin azalması sonucu ortaya çıkan nörolojik bir hastalıktır. Ortalama olarak 50-60 yaşlarında başlayan bu hastalık çok az bir farkla erkeklerde daha sık görülmektedir. Kalıtsal yatkınlıktan söz edebildiğimiz gibi her hastada farklı ilerleme hızı ve şekli olan hastalık belirtilerinin bütünü için genel olarak progresif (ilerleyici) bir nörolojik bozukluk olduğunu da belirtebiliriz.

 

Parkinson hastalığı birçok kişide farklı belirtilere sahiptir. Bu yüzden her belirtinin her hastada görülmesini beklemeyiz. Tremor denilen istem dışı titreme Parkinson hastalığının temel bulgularından biridir. Titreme dinlenme durumlarında ortaya çıkar, uyurken ve hareket ederken kaybolur. Kaslarda sertleşme (rijidite), denge kaybı ve hareketlerde görülen yavaşlık (bradikinezi) ise diğer temel bulgular arasındadır. Bunların yanında ve bağlı olarak başlangıç evresinde kol ve bacaklarda kramp hissi ve yavaş yürüme görülür. Genel olarak vücudun bir tarafı daha baskın etkilenir. Sorun yaşanılan tarafın kolu hareketsizleşir ve hasta yine aynı tarafın ayağını sürüyerek yürüyebilir. Aynı zamanda günlük işlerini yaparken, yazı yazarken de zorlanabilirler. Ayrıca yüz ifadelerinde donukluk ve anlamsızlık görülür. Hastalık ilerledikçe öne doğru eğilerek yürüme, yürüyememe, kol ve bacaklarda kasılma artar. Bunlara ek olarak yutmada güçlükler ve koku alma duyusunda bozulmalar yaşanabilir.

 

Bilişsel kötüleşmelere hastalığın orta ve ileri dönemlerinde sık rastlanır. Halüsinasyonlar bazen hastalığın kendi seyrinde, bazen de kullanılan ilaçların yan etkilerinde ortaya çıkabilir. Bu nedenle hasta, hekim, hastayı takip eden kişilerin çok sık ilişki içerisinde olmaları gerekir. Parkinson hastalığının bazı bulguları başka hastalıklarda da görülebildiği için seyrek de olsa karıştırılabilir. Alzheimer hastalığı veya diğer demans (bunama) çeşitleri ile birlikte görülebilir.

 

Parkinson hastalığının tedavisindeki asıl amaç merkezi sinir sistemindeki dopamin seviyesinin arttırılmasıdır. Bunun için çeşitli ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Buradaki önemli nokta, her ilacın yan etkisinin neler olacağının hekim tarafından hastaya ve yakınlarına ayrıntılı açıklanmasıdır. İlaçlara rağmen hastalarda açılma-kapanma (on/off) özelliği dediğimiz hareketi edememe-kitlenme ortaya çıkabilir. Sıklıkla ilaçların dozunun fazla kullanılması sonucu yan etkisi ile garip istemsiz hareketler görülür, sürekli dans ediyormuş gibi kol ve bacaklar hareket halindedir. Bu istemsiz hareketler hastanın yere düşüp kol ve bacak kemiklerinde kırılmalara sebep olmaktadır. İlaçların yanı sıra fizik tedavi ve egzersizler de hastalığın seyri için çok önemli yere sahiptir.

 

Kalp ameliyatları, kanser ameliyatları ortopedik operasyon vb. sırasında alınan genel anestezi ve bu anesteziden sonraki süreç içerisinde oluşma ihtimali yüksek olan demans riskini göz önüne almak gerekir. Bu nedenle anestezik madde kullanıldıktan sonra nöropsikolojik testlerin mutlaka yapılmasını öneriyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?