loading


Kafa Travmaları   Trafik kazaları, kavgalar, deprem gibi Türkiye’de çok sık rastladığımız olaylar sonucu insanlar hastaneye giderler. Hastanede rutin kırık çıkık muayeneleri yapılır ve hastanın herhangi bir yerinde kırık yok ise belki bir iki pansuman yapıldıktan sonra bu kişi evine yollanır. Fakat aradan 6 ay veya 1 yıl gibi bir süre geçtikten sonra, ciddi bir şekilde kafa darbesi almış olan kişinin beyin hücreleri ölmeye başlayabilir ve beynin bazı işlevleri kaybolabilir.

 

Ağır kafa travmaları sonucu oluşabilecek bazı problemleri düşünecek olursak; unutkanlık, içe dönüklük, aşırı sinirlilik, aranan bir eşyanın veya yerin bulunamaması, uyku bozukluğu, kol ve bacakta uyuşmalar ve dilde uyuşmalar gibi birçok yakınmalar zamanla ortaya çıkabilir. Bu tür problemlerin oluşumunu önlemek ve tanısını koymak için yapılması gerekenler aslında zor değildir. Nörolojik muayene, görüntüleme yöntemleri ve en önemli incelemelerden biri olan ve nörorehabilitasyonun nasıl yapılacağını gösteren en önemli ipuçlarından nöropsikolojik testler kafa travması sonucu oluşan problemlerin tanısında yardımcı olurlar ve erkenden önlem alınabilmesi sağlanır. Ancak kafa darbelerinden sonra araştırmalar ihmal edilirse yani tanıda gecikilirse geriye dönüşümü çok zor olan kalıcı hasarlarla karşılaşabiliriz.

 

Beyin hücrelerinin zaman içinde yavaş ölümler dışında ayrıca kafa darbeleri sonucu karşılaşılabilecek başka önemli bir problem ise çeşitli beyin kanamalarıdır. Bunların bir kısmı, baş ağrısı bile yapmadan sessiz kalabilirler ve ani ölüme sebebiyet verebilirler. Beyin kanamalarının diğer bir kısmı ise başın arka tarafında, ensede ağrı atakları şeklinde seyredebilir.

 

Bütün bu problemleri engelleyebilmek için biz, kafa darbesi almış kişinin darbeden hemen sonra nörolojik muayene ve filmleri normal çıksa bile birkaç ay içinde nöropsikolojik test yaptırmasını öneriyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?