loading


Baş Ağrısı ve MigrenBaş ağrısı tüm dünyada en sık karşılaşılan nörolojik bir rahatsızlıktır ve hayatın herhangi bir döneminde başlayabilir. Baş ağrısı, ilaçların yan etkisi, görme bozukluğu, yüksek tansiyon, adet kanamaları, yaşlılıkta doku ve kemik yapısı bozukluğu, gribal enfeksiyon, stres gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bazı baş ağrısı çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 ,

 

 

Gerilim Baş Ağrısı

Stres, sinüzit, kas kasılması, vücudun başka yerindeki infeksiyon nedeniyle oluşabilir. Toplumun yaklaşık %50 si bu tip baş ağrısından şikayetçidir. Gerilim tipi baş ağrısı bazen psikojen tipi baş ağrısı ile aynı grupta değerlendirilir.

 

Beyin Tümörü

Beynin kendisinin ürettiği tümörlerden veya bedenin başka bir yerinden metastaz oluşumu ile ortaya çıkabilir. Genellikle bulunduğu yerden kaynaklanan klinik bulgular ile birliktedir.

 

Beyin Kanaması

Yüksek tansiyon veya beyin damar bozuklukları sonucu aniden başlar. Genellikle bulantı, kusma eşlik eder.

 

Beyin İltihapları

Bedenin bir yerinden başlayan, sıklıkla yüksek ateş ve bulantı veya kusma ile seyreden bir durumdur. Menenjit, ansefalit gibi etkilediği yere göre isimlendirilir.

 

Venöz Sinüs Tıkanmaları

Bazen doğum kontrol haplarının alınması ile ortaya çıkabilir. Tanı konulması bazen gerekir.

 

Beyin Ödemi

Bazen kafa darbeleri, damar kanama veya tıkanması ve beyin tümörleri ile beraber bazen de başka bir hastalığın ön habercisi olarak ortaya çıkar.

 

Görme Bozuklukları

Göz yapısındaki bozukluklar ile oluşur.

 

Diş ve Dişeti Hastalıkları

İltihap veya yapısal bozukluklar, bazen de çene yapısı bozuklukları da ağrı yapabilir.

 

Psikojen Baş Ağrıları

Baş ağrısının yanında çoğu kez bedenin başka yerlerinde ağrılardan yakınırlar. Ağrının başlama yeri, süresi, artması ile psikolojik etkenlerin paralelliği araştırılır. Çoğu kez migrenle de karışır. Gerek nörolojik muayenede gerekse laboratuar incelemelerinde patolojik bir bulguya rastlanmaz. İlaç tedavisi ve psikolojik yardımdan yararlanırlar.

 

Yukarıda sıralanan baş ağrısı tiplerinin dışında migren de baş ağrısının bir tipidir. Migrende ağrı başın bir tarafında hissedilir ve her baş ağrısı migren değildir. Baş ağrısı migrenin belirtilerinden biridir ve görülen ağrının bazı özellikleri vardır. Ağrı çoğunlukla ataklar şeklinde gelir. Migrenin çok değişik çeşitleri vardır. Kolay anlaşılması için kısaca iki tip migrenden bahsedebiliriz:

 

1. Auralı Migren: Migren ağrısı başlamadan 1-2 saat önce ışık çakması, zig zag çizgilenme, baş dönmesi, kuvvet azalması, konuşmada bozukluk ortaya çıkabilir ve ardından şiddetli ağrı başlar.

 

2. Aurasız Migren: Aurasız migrende ağrı herhangi bir belirti vermeden birden bire başlar. Migren sıklığı toplumda %10-12 civarındadır. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Psikiyatrik bozukluklar, epilepsi, astım, kalp hastalığı, mide-bağırsak sistemindeki ülserler, böbrek hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu ile de ilişkisi olduğu iddia edilmiştir. Hatta bir dönem nörologlar migrenin bir epilepsi türü olduğunu iddia etmişlerdir. Migren insan yaşam kalitesini kötü yönde etkileyip, çok ciddi boyutta iş kaybına yol açmaktadır. Sıklıkla çikolata, alkol, bazı peynir çeşitleri, çay, kahve, yağlı yiyeceklerin, açlık, yorgunluk, uykusuzluk ve hava değişikliklerinin migreni kışkırttığı belirtilmektedir. Adet kanaması sırasında östrojen düzeyinin hızlı düşmesinden dolayı migren atağının da başlayabileceği belirtilmektedir. Bu ağrı tipine menstürasyon baş ağrısı denir.

 

Migren tedavisinde ilaçlar kullanılmaktadır, ilaçlar migreni tedavi etmekten çok atak sıklığını ve şiddetini azaltmak için kullanılır. Migren tedavisinin etkili olabilmesi için doğru tanı konması çok önemlidir. Migrenin yanı sıra başka bir hastalığının bulunup bulunmadığı tedavi sürecini etkileyen en önemli öğelerden biridir. Bu yüzden gerekli durumlarda migren ve diğer baş ağrısı tipleri için nörolojik muayene ve ayrıntılı laboratuar testlerinin yapılmasını öneriyoruz.
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve ÇocukAltis Altis İletişim Ve Danışmanlık Altis Danışmanlık Altis Psikoloji Psikolojik Danışmanlık Öğrenme Güçlüğü Altis Psikolojik Danismanlik unutkanlik Altis Bülent Madi Nil Madi Demans Alzheimer Unutkanlik Tanimi Unutkanlik Belirtileri Alzheimer BelirtileriUnutkanlığa Ne İyi Gelir Unutkanlik Tedavileri Öğrenme Güçlüğü Belirtileri Öğrenme Güçlüğü Tedavileri Üstün Zeka Hiperaktive Hiperaktive Tedavileri Dikkat Eksikliği Diskleksi Tedavileri Diskleksi Belirtileri Dikkat Eksikliği Belirtileri Gelişim Geriliği Gelişim Geriliği Tedavisi Demans Demans Belirtileri Demans Tedavisi Demans Nedir? Aile Terapisi Aile Psikoloji Nöropsikoloji Nedir Nöropsikoloji Hakkinda Baş Ağrısı Baş Ağrısının Psikolojik Sebepleri Nöroloji Nedir Nöroloji Hakkında Nöroloji Hastaliklari Baş Ağrısı Ve Migren Unutkanlik Demans Bunama Tedavisi Parkinson Hastalığı Parkinson Nedir Parkinson Hastalığı Tedavisi Kafa TramvalarıKafa Tramva TedavisiPsikolojik DanismanlikİletisimDisleksi TedavileriGelişim NörolojisiÖzel Öğrenme GüçlüğüDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite BozukluğuDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu BelirtileriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Tedavisi Nöroloji ve SanatÇocuk Ergenlerde NöropsikolojiYetişkin Yaşlılar NöropsikolojiNöropsikoloji UzmaniNöropsikolojik TestlerNörorehabilitasyonRehabilitasyon Altis Psikolojik DanışmanlıkÇocuklarda Psikolojik DanışmanlıkÖğrenme GüçlüğüErgenlerde Psikolojik DanışmanlıkAltis PsikolojiDavranış Bozukluğu TedavisiDavranış Bozukluğu BelirtileriDavranış Bozukluğu Psikolojik NedenleriDikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Altis Kurumsal EğitimKurumsal Eğitim ve GelişimOkullara Yönelik Kurumsal Eğitim ve GelişimYetişkinlerde Psikolojik DanışmanlıkYaşlılarda Psikolojik DanışmanlıkDanışmanlık Yöntemlerimiz Altis Değerlendirme Yöntemlerimiz AltisÇift ve Aile Danışmanlığı Çift ve Aile Psikolojik DanışmanlıkÇift DanışmanlığıAile Danışmanlığ Evlilik Öncesi DanışmanlıkGebelik ve Doğuma Hazırlıkta Danışmanlık İnfertilitede (Kısırlık) Danışmanlık Boşanma Arabuluculuğu Boşanma Psikoloji Tek Ebeveynlilik Dr. Bülent Madi Altis psikiyatrist psikolog yardimi psikolojik danışman Özel Eğitim Uzmanı Nöroloji Uzmanı Refika YAZGAÇ Uzman Psikoterapist Selin ALPANDA Uzman Psikolog Altis İletişim Danışmanlık Aslı SAZCI En İyi Psikolojik Danışmanlık En Psikolog Bülent Madi Uzman Psikolojik Danışman Çiğdem TOKSOY Bilge AYGÜN Psikolog Altis Rahşan Ezgi DÖNMEZER Uzman Klinik Psikolog Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem AKYÜZLÜER Müzik Eğitimcisi Çocuk Gelişimi ve Nörolojisi Altis Kendi Kendini İyileştirme En İyi Psikoloji Yöntemleri Öfkeyi Kontrol Etme Yöntemleri Çocuğum Okula Hazır Mı? Beynin Kritik Görevi Yönetici İşlevler Bilgisayar ve İnternet Bağımlılığının Çocuk Üzerindeki Etkileri İNSANLAR NEDEN EVLENİR?