Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmeliyiz?

Uzman Psikolog Selin Alpanda

   SÖMESTR TATİLİNİ NASIL GEÇİRMELİYİZ?

   Çoğu ebeveyn uzun eğitim bir döneminin bitişinin ardından sömestr tatilinde çocuklarının eğlenerek, dinlenerek, bütün dönemin stresini atarak, öğrendiklerini unutmadan, ödevlerini yaparak, becerilerini geliştirerek nasıl program yapabileceğini düşünüyor. Peki bütün bu olanakları bir arada sağlamak mümkün mü?Tatil günleri için birkaç öneri:  

· Çocuğunuzun at biniciliği, tenis gibi bir spor dalı ile çalışması ya da park oyunları gibi hareketli aktivitelere katılması çocuğunuzun fiziksel, zihinsel becerilerini destekleyecektir. Bu gibi aktiviteler çocuğunuzun koordinasyon becerisini geliştirir, dikkatini arttırır ve aynı zamanda keyif alacağı için mutluluk hormonları salgılamasına neden olur.

· Çocuğunuzun dikkat, planlama, muhakeme becerilerini destekleyici bireysel ve grup olarak oynanan kutu oyunları alın. Uyku zamanı haricinde daha serbest geçen bu tatil günlerinde çocuklar aynı aktiviteleri yapmaktan sıkılabilir ve televizyon, tablet başında gününü geçirmeyi tercih edebilir.

. Evinizde bulunduracağınız çeşitli kutu oyunları çocuğunuzun boş zamanını eğlenerek geçirebileceği alternatifler bulmasına yardımcı olacak aynı zamanda zihinsel becerilerini de güçlendirecektir. Bu tip oyunlara ilgi göstermeyen çocuklar için düzenli olarak aile oyun zamanı yapılandırmanız sürece keyif ile katılmasını ve sonrasında tek kaldığı zamanlarda veya arkadaşları ile bu oyunlara yönelmesini teşvik edecektir.

· Tatil döneminde kendilerini rahat hissetmeleri, streslerini atmaları için çocukları sınırsız bırakmayın. Çocuğunuz sizin bilginiz dâhilinde günlük programını sürdürsün, izin verdiğiniz aktivitelere katılsın. Uyku saati, ders çalışma saatleri net olsun. Bu sınırlamalar çocuğunuzun okul dönemine başladığında bocalama yaşamamasına yardımcı olacaktır.

· Çocuğunuz ile artık malzemeleri kullanarak etkinlikler yapın, birlikte boyama aktiviteleri yapın. Bu çalışmalar çocuğunuzun yaratıcılık özelliklerinin gelişimi için oldukça önemli.

· Çocuğunuz ile birlikte çeşitli yemekler, yeni yemek tariflerini birlikte denemek yapmak çocuğunuzun planlama, dikkat becerisini geliştireceği gibi estetik bakış yönünü arttıracaktır.

· Çocuğunuzun kitap okuma alışkanlığı edinmesini istiyorsanız çocuğunuza model olun. Parkta, evde boş zamanlarınızda kitap okurken yaşadığınız keyfi gören çocuk kendi de yaş düzeyine uygun kitapları okumak için heveslenecektir.

· Müze gezileri yapmak, tiyatro-konsere gitmek, bilmediği semtleri gezmek çocuğunuzun genel kültürünü zenginleştirmesini sağlayacaktır.

Bu önerileri bir görev yapar gibi uygulamak değil bir şeylere yetişme telaşı olmadan keyif alma odaklı olarak yapılması önemli. Şüphesiz her çocuk iyi bir dinlenme dönemini hak ediyor. Tatil döneminde belirli günleri çocuğunuzun istediği gibi planlamasına izin verin. Ödev yapacağı, ders çalışacağı zamanları tatilin ilk günlerinde çocuğun istediği doğrultuda planlamak yararlı olacaktır. Ödev konusunda zorlamak, ısrarcı olmak, eksiklerini tamamlama konusunda baskı kurmak çocuğun ders çalışma alışkanlığını zihninde olumsuz şekilde kodlamasına neden olur. Çocuk ile ders çalışma-ödev yapma alışkanlığını gerçekçi ve yorucu olmayan hedefler ile birlikte belirleyebilirsiniz. Böylece ödev çocuğun gözünde yapması gereken bir sorumluluk ve sorgulama öğrenme becerisini geliştirici bir aktivite olarak görülebilir.

İyi tatiller.

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk