Çift ve Aile Terapisi nedir?

Çift ve Aile Terapisti Psikolog Çiğdem Toksoy

Çift ve Aile Terapisi nedir?

Çift ve Aile Terapisi ailenin sorunlarına sistemik bakış açısıyla yaklaşan yani bireysel değil ilişkiye yönelik bir iyileştirme tekniğidir. Kişileri yargılamak yerine aile üyelerinin ihtiyaçlarının ve çatışma alanlarının belirlenmesi ile sorun çözme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesine yönelik bir çalışma ve psikoeğitim modelidir.

Peki Evlilik Öncesi Danışmanlığı nedir ve neden gereklidir?

İnsanlar aşık olduklarında dünya polaroid bir film kadar parlak renkli ve sevdikleri de en ideal kişi olur. Evlilik kararı da genelde bu keyifli atmosferde alınır. Evlilikle ilgili beklentilerinin gerçekçi olup olmadığı, kişinin evlilik kurumunun ondan bekledikleri ile başa çıkıp çıkamayacağı genelde pek sorgulanmaz. Bu süreçte partnerimizin gözümüze çarpan ve bize uymayan bazı davranışlarını evlilik sürecinde bizim de yardımımızla değiştirebileceğini düşünürüz. Tabii ki bu büyük bir yanılgıdır. Evlilik öncesinde çiftin karşılaştığı önemli sorunlardan birisi de ailelerin bu ilişkiye yaklaşımıdır. Tıpkı çift gibi onların da çocukları ile ilgili beklentileri vardır ve bunlar karşılanmadığında sorun yaşanabilir. Bunlar çiftin nerede oturacağından nasıl bir tören yapılacağına, takılardan eşyalara, aileler arası ilişkilere kadar bir çok konuyu kapsayabilir. Yine ilk defa evlenecek iki kişiyi bekleyen bir mesele de sosyokültürel ve sosyoekonomik farkların ortaya çıkardığı farklı yaşantı biçimlerine uyum sağlamaktır. Ekonomik ve kültürel olarak benzeşen ailelerde bile çok ciddi farklılıklar olur. Örneğin bir ailede geniş aile akrabalar ve dostlarla çok sıkı ilişkiler varsa ve yeni çiftin de buna uyum sağlaması bekleniyorsa daha içe dönük bir aile yapısından gelen birisi için hiç alışık olmadığı bu ortama uyum sağlamak çok zor olabilir. Bazen  yeni evli bir çift bir süre aileyi kendi sınırlarının dışında tutabilir ve kendi ilişkilerine dönük her iki aileden bağımsız yeni kurallar oluşturabilirse de bu durum ilk çocuğun doğumu ile değişir. Herkes sınırları yıkarak eve doluşur ve üçlü yaşantıya ve hormonal değişikliklere uyum sağlamaya çalışan genç anne babayı yönetilmesi gereken yeni bir sürecin içine sokar. Ailenin yaşam döngüsündeki ilk kriz aile olmak yani çekirdek aile kurallarını belirleyip çiftin bir takım olduğunu hissetmesi ile sonlanmışken bu kez ikinci önemli kriz olan bebeğin doğumu ve onun getirdiği sorunları aşmak gerekir. İstatistiklere göre boşanmalar en yüksek düzeyde evliliğin ilk yılında sonrasında ise ilk çocuğun doğumu sonrasında gerçekleşiyor.

Bu noktaya kadar yazdıklarım size ‘Ne yani evlenmeyelim mi?’ sorusunu sordurdu ise cevabım; bilmediğimiz ve öngöremediğimiz şeyler bizi korkutur ama neler olacağını önceden bilirsek tedbirimizi ona göre alırız olacaktır. Bu noktada evlilik öncesi terapisi gerçekçi olmayan beklentileri daha ayakları yere basanlarla değiştirebilme, başarılı bir evlilikte kendi rolümüzü öğrenebilme konularında bize yol gösterecektir. Yukarıda sadece ilk ikisini saydığım Aile yaşam döngüsü krizlerini iyi bir şekilde yönetebilmek için evlilik kararı alır almaz uzman bir çift terapistine giderek evlilik öncesi danışmanlığı almak işe yarayacaktır.

Bazen çiftler nikaha haftalar, hatta günler kala yaşadıkları ile baş edemeyip ‘Biz hata mı yapıyoruz? Evlenmekten vaz geçelim mi?’ diye geliyorlar. Onlara önerim sorun çok ciddi ise ertelemeleri, değilse evlenir evlenmez çift terapisine başlamaları oluyor. Bu insanları maddi manevi ciddi yatırımlar yaptıkları bir konuda başarısızlığa uğramaktan koruyacak ve var olan stres kaynaklarına yeni bir tanesinin eklenmesini engelleyecektir.

Burada anlatmaya çalıştığım şey evlenmeyi düşünen bütün çiftlerin, hatta ikinci evliliğini yapacak kişilerin bile bir uzmana başvurarak  alacakları psikoeğitim ve danışmanlık ile bir çok sorunu daha kronikleşmeden çözebileceği ve yeni bir bakış açısı ortak yaşantıya devam edebileceği. Ne yazık ki özellikle erkekler terapi kavramından pek hoşlanmıyor ve kendilerinde bir sorun olmadığını ifade ederek bu türden bir danışmanlıktan kaçınıyorlar. Sistemik terapi adı üstünde sisteme müdahale eder yani sorunlu insanlarla değil ilişki sorunları ile çalışır ve  kimseyi suçlamadan çözüm sunar.

Öyleyse kime başvurmalıyım?

Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde çalışan  pskiyatrist, psikolog ve psikolojik danışmanların içinde Çift ve Aile Terapisi sertifikasına sahip olanlarına başvurarak bu desteği alabilirsiniz. Çift ve aile Terapisi bir üst uzmanlık alanıdır. Diğer uzmanlar psikoterapi bilseler de bireysel yaklaşacakları için çift terapisi yapamaz. Tabii yaşam koçluğu tarzı yaklaşımlar da kişilerin bireyselliğini desteklemeye yönelik oldukları için bu kapsamın dışındadır.

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk