Başka Bir Hayat Mümkün mü?

Psikolog Nil Madi

Bu günlerde sıkça duyduğumuz ve hemen hemen herkesin korkulu rüyası haline gelen iş temposu ve iş stresi artık kaçınılmaz bir gerçek. 

Gerçekten kaçmak yerine bu gerçeği tüm boyutlarıyla kabullenmek ise çözümün başlangıcı. İstediğimiz, umduğumuz ya da beklediğimiz dünya/sistem hiçbir zaman altın bir tepside önümüze sunulmayacak. Tek başımıza da bu düzeni değiştirmemiz mümkün görünmüyor. Plazaları, plaza üslubunu, havasızlığını ve kasvetini sürekli eleştirsek de, onlar var olmaya bizler de o plazalar da çalışmaya devam edeceğiz. Herakleitos’un da söylediği gibi ‘’Değişmeyen tek şey değişimin ta kendisidir’’ bu noktada yapmamız gereken ise değişime öncelikle kendimizden başlamak ve değişimin hayatımızı farklı noktalara taşıyacağına inanmak.

İş yerinizde değişime öncelikle kendinizden başlayın, eleştirdiğiniz şeyler varsa, ufak değişiklikler talep edebilir, daha iyi olacağını yöneticinizle paylaşabilirsiniz. Fikirleriniz kabul görmüyorsa, size açıklama yapılmasını bekleyebilir açıklamadan tatmin olup olmadığınıza bakabilirsiniz. Bazı şeyler gerçekten değişemiyorsa, değişmemesi gerekiyorsa, kabullenmeye çalışmanın en doğrusu olduğuna kendinizi ikna edebilirsiniz.

Gündüz yağan yağmuru ya da ansızın çıkan güneşi kaçırdığınıza üzülüyorsanız, dışarı çıkıp bir yarım saat mola verip, nefes alabilirsiniz. Günün çok büyük bir kısmını geçirdiğiniz ofisinizi/masanızı sizi motive eden objelerle süsleyebilirsiniz. Daima görmekten mutlu olduğunuz aileniz/eşiniz/çıktığınız mükemmel bir tatil/en yakın dostunuzla fotoğraflarınızı masanıza koyabilir, stresli olduğunuz anlarda fotoğraflara bakarak yeni hayaller için kendinize zaman tanıyabilirsiniz.

Lavanta kokusunun strese iyi geldiği kanıtlanmış bir gerçek, küçük bir lavanta kesesini masanızda bulundurabilirsiniz. Masanızda özellikle rahatlatıcı renkler olan açık yeşil ve açık mavi objelere yer verebilir veya bilgisayar ekranınızda yeşil ağırlıklı doğa resimlerini kullanabilirsiniz.  Düzenli ve ferah bir masa her zaman daha iyi odaklanmanızı sağlayacaktır, masanızın üzerindeki fazlalıklardan kurtulmak kişisel ve gerçekten ihtiyaç duyduğunuz eşyalara yer vermek daha sade ve ferah bir masanın aynı zamanda zihnin de anahtarıdır.

 

Paylaş
 E-Posta Aboneliği
 Etkinlik Takvimi

Beyin ve Çocuk